Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej – NAWA (Polska) / Ambassade de France en Pologne - Service de Coopération et d'Action Culturelle, Ministère des Affaires Étrangères, Ministère de l'Enseignement supérieur, de la Recherche et de l’Innovation (Francja) zapraszają do składania wniosków w ramach dwustronnej wymiany osobowej naukowców pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Francuską PHC Polonium.
Cel i zakres współpracy:
Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych Wnioskodawców z Polski i partnerów z Francji, uprawnionych zgodnie z zasadami tam obowiązującymi (dalej „Działanie”). Środki na Projekty w ramach naboru są przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań. Finansowanie prowadzonych badań musi być zagwarantowane z innych źródeł. Wnioski dotyczące wspólnego projektu (dalej „Projekt”) muszą być złożone jednocześnie przez francuskich partnerów do Campus France oraz przez polskich partnerów do NAWA. Rozpatrywane są wyłącznie wnioski złożone łącznie w Polsce i we Francji. Wnioski złożone w Polsce i we Francji powinny mieć taki sam tytuł w języku angielskim i taki sam okres realizacji.
Uprawnieni Wnioskodawcy:
Z wnioskami o finansowanie mogą występować podmioty należące do jednej z poniższych kategorii:
1) uczelnie1;
2) instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauki;
3) instytuty badawcze;
4) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;
5) instytuty międzynarodowe lub inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową.
Wymagania dodatkowe:
Koordynatorem w Projekcie może być osoba posiadająca minimum stopień doktora, zatrudniona przez Wnioskodawcę. Członkowie zespołu badawczego mogą być członkami obecnej grupy badawczej kierownika Projektu, zatrudnionymi w jego jednostce lub innych jednostkach tworzących system nauki i szkolnictwa wyższego. Członkami zespołu badawczego mogą być również studenci, o ile biorą aktywny udział w prowadzeniu badań objętych Projektem, a ich udział dopuszcza kraj partnerski. Pierwszeństwo finansowania będą miały nowe Projekty lub zespoły oraz zespoły, które nie były finansowane w ramach poprzednich naborów wniosków dla danego kraju. Możliwe jest pełnienie funkcji koordynatora tylko w jednym Projekcie w danym konkursie.
Dziedziny nauki:
Przedstawiony projekt badawczy może dotyczyć dowolnej dziedziny nauki. Pierwszeństwo finansowania będą miały projekty, których tematyka odpowiada priorytetom Partnerstwa strategicznego między Republiką Francuską a Rzecząpospolitą Polską oraz programów ramowych Unii Europejskiej Horyzont 2020 i Horyzont Europa. We wniosku należy wskazać obszar tematyczny, którego dotyczy wniosek, w oparciu o klasyfikację OECD.
Okres trwania naboru:
Wnioski należy składać w terminie do 23 lipca 2020 r. do godziny 15:00:00 czasu lokalnego dla Warszawy w systemie teleinformatycznym NAWA. Wnioski złożone po terminie zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.
Sposób i forma składania wniosków:
Złożenie wniosku możliwe jest po rejestracji w systemie NAWA dostępnym na stronie internetowej https://programs.nawa.gov.pl. Wniosek wraz z załącznikami sporządzany jest w języku polskim. Wyjątek stanowi życiorys koordynatora z kraju partnerskiego oraz streszczenie Projektu stanowiące część wniosku (w języku angielskim). Nie przewidziano limitu wniosków składanych przez jednego Wnioskodawcę. Dopuszczalne jest złożenie jednego wniosku w ramach jednego projektu badawczego. Wysłanie wniosku w systemie powoduje zmianę statusu wniosku w systemie na „złożony”, a Wnioskodawca otrzymuje wiadomość e-mail. Sprawdzenie, czy operacja wysłania wniosku zakończyła się poprawnie jest obowiązkiem Wnioskodawcy.
Osoba uprawniona do składania wniosku:
Osoba składająca wniosek w systemie musi posiadać aktualne pełnomocnictwo do reprezentowania wnioskodawcy udzielone przez osobę uprawnioną i załączyć je do składanego wniosku (np. udzielone przez rektora uczelni lub dyrektora instytutu badawczego).
Okres realizacji Projektów:
Projekty składane w ramach naboru mogą być realizowane przez okres maksymalnie 24 miesięcy, począwszy od 1 stycznia 2021. Data zakończenia realizacji Projektów nie może być późniejsza niż 31 grudnia 2022. Koszty mogą być ponoszone w okresie określonym w umowie z NAWA.
Koszty kwalifikowalne pokrywane przez stronę polską:
Maksymalna wysokość finansowania Projektu z budżetu NAWA wynosi 25 000 PLN. Powyższa kwota może być dowolnie zwiększona ze środków własnych Wnioskodawcy. Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży, natomiast strona przyjmująca pokrywa koszty pobytu naukowca z kraju partnerskiego (i vice versa).
W ramach środków przyznanych przez NAWA wydatkami kwalifikowalnymi po stronie polskiej są:
1) Koszty podróży6 naukowców polskich do Francji – maksymalna kwota na jedną podróż dla jednego naukowca wynosi 2 000 PLN.
2) Koszty pobytu naukowców z Francji w Polsce – kwota ryczałtowa wynosi:
a) w przypadku pobytu trwającego do 12 dni – 350 PLN dziennie;
b) w przypadku dłuższych pobytów – 4 200 PLN miesięcznie, pod warunkiem, że pobyt trwa powyżej 12 dni i maksymalnie 30 dni.
Koszty prowadzenia badań i wszelkie inne koszty poniesione w ramach Projektu są niekwalifikowalne. Wnioskowany budżet Projektu może zostać zmniejszony w wyniku oceny Projektu.
Procedura wyboru Projektów:
Wnioski podlegają ocenie niezależnie w Polsce i we Francji, zgodnie z procedurą przyjętą przez każdą ze stron. Po zakończeniu oceny krajowej wspólna komisja złożona z przedstawicieli obu krajów dokona wyboru Projektów, które będą finansowane.
Ocena wniosków w NAWA:
Procedura oceny wniosku po stronie polskiej: Wnioski o udział w Programie podlegają ocenie formalnej i merytorycznej.
Ocena formalna
Do oceny merytorycznej kierowane są wyłącznie wnioski kompletne i spełniające wymagania formalne określone w niniejszym zaproszeniu. Odrzucenie na etapie oceny formalnej wniosku złożonego w kraju partnera, oznacza pozostawienie bez rozpatrzenia wniosku dotyczącego tego samego Projektu złożonego po stronie polskiej. Wnioski niespełniające wymagań formalnych zwraca się Wnioskodawcy w systemie teleinformatycznym NAWA z informacją o przyczynach zwrotu i możliwości uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o konieczności poprawy. NAWA może również zwrócić się do Wnioskodawcy z prośbą o dostarczenie dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień. Wnioski nieuzupełnione w terminie pozostawia się bez rozpatrzenia. Formą komunikacji z Wnioskodawcą jest system teleinformatyczny Agencji, a Wnioskodawca zobowiązany jest do regularnego sprawdzania w systemie teleinformatycznym statusu złożonego wniosku.
Ocena merytoryczna
Wnioski oceniane są przez zespół oceniający powołany przez Dyrektora NAWA. Ocena merytoryczna wniosków dokonywana jest według następujących kryteriów: 1. Znaczenie naukowe wnioskowanego projektu – od 0 do 5 pkt; 2. Zaproponowana metodologia badawcza – od 0 do 5 pkt; 3. Kwalifikacje i doświadczenie obu zespołów badawczych w obszarze projektu – od 0 do 5 pkt; 4. Znaczenie podjętej współpracy naukowej oraz perspektywa jej kontynuowania – od 0 do 5 pkt. Dodatkowe kryteria: Punkty zostaną przyznane za uwzględnienie przyjętych priorytetów, określonych w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków, przy czym 1 oznacza, że dodatkowe kryterium zostało spełnione, a 0 – dodatkowe kryterium nie zostało spełnione: 1) Udział młodych naukowców w polskim zespole badawczym7 2) Projekty z potencjałem współpracy w ramach inicjatyw UE 3) Możliwości współpracy z partnerami społeczno-gospodarczymi w trakcie lub w rezultacie projektu. Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów wynosi 23.
Procedura odwoławcza:
Wnioskodawca, po otrzymaniu informacji o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia lub informacji udzielającej albo odmawiającej udzielenia wsparcia przez Dyrektora może zwrócić się do Dyrektora z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku wystąpienia naruszeń formalnych przy przyznawaniu środków finansowych w zakresie oceny po stronie polskiej. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy może obejmować zastrzeżenia wyłącznie co do kwestii formalnych w procesie przyznawania środków finansowych, nie zaś do zasadności oceny merytorycznej realizowanej przez stronę polską. Złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy z innej przyczyny, w tym dotyczące wyniku oceny w kraju partnera lub procedury przez niego realizowanej, będzie skutkować wydaniem postanowienia stwierdzającego niedopuszczalność złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy należy złożyć do Dyrektora w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji udzielającej lub odmawiającej udzielenia wsparcia bądź otrzymania informacji o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, pisemnie na adres: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, ul. Polna 40, 00-635 Warszawa. Rozstrzygnięcie Dyrektora po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy ma charakter ostateczny i nie podlega zaskarżeniu.
Finansowanie:
Środki na realizację Projektu przekazywane są Wnioskodawcom:
1) dla Projektów trwających nie dłużej niż 12 miesięcy – w jednej transzy w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy
2) dla Projektów trwających powyżej 12 miesięcy – w dwóch transzach, przy czym pierwsza przekazywana jest na rachunek Wnioskodawcy w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy, zaś kolejna po akceptacji raportu częściowego.
Sprawozdawczość:
Raporty końcowe są obowiązkowe dla wszystkich realizowanych Projektów. Raporty częściowe są obowiązkowe w przypadku Projektów realizowanych przez ponad 12 miesięcy. Raport częściowy należy złożyć do 31 stycznia 2022 r. Raport końcowy należy złożyć w ciągu 30 dni od daty zakończenia Projektu. Raporty beneficjent składa w systemie teleinformatycznym.
Kontakt po stronie polskiej:
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej Katarzyna Pietruszyńska Pion Programów dla Naukowców ul. Polna 40 00-635 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 22 390 35 56
Kontakt po stronie francuskiej:
Ambasada Francji w Polsce Mr. Christophe Paoli Attaché for science and academic cooperation Ul. Piękna 1 00-477 Warszawa Tel. +48 22 529 30 83 e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. https://www.campusfrance.org
więcej informacji na temat wymiany można znaleźć na stronie internetowej NAWA: https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/phc-polonium-otwarty-nabor-wnioskow
źródło: nawa.gov.pl